Promovirana Monografija Hrvatskog građanskog društva Crne Gore u Kotoru

Povodom obilježavanja jubileja Hrvatskog građanskog društva Crne Gore – 20 godina od osnivanja u Kotoru je u petak promovirana Monografija Društva.

Monografija donosi sveobuhvatno sagledavanje djelovanja društva, presjek autentičnih događaja, hronološki pregled aktivnosti, tekstove iz raznih oblasti djelovanja, kulture, znanosti, povjesti, religije, sporta, pomorstva i na taj način dokumentuje doprinos razvoja Hrvatske nacionalne manjine u Crnoj Gori.

“Civilizacijska obaveza o tragovima vremena i bogatstvo nasljeđa, veza prošlosti i sadašnjosti osvjetljava duh tradicije dostojnog pažnje i poštovanja. Popularizacija rada i otvorenost za zajedništvo i građenjem mostova za stvaranjem društva različitih vrijednosti kroz relevantne izvore prepoznata je namjera autora da se objedini i sačuva od zaborava angažman brojnih članova i saradnika, kako za stručnu javnost tako i za širu čitalačku publiku. Djelo predstavlja i dug prema onima koji su vjekovima ostali na prostorima Južnog Jadrana kao i odgovornost da se prave i istinske vrijednosti prenesu novim nadolazećim generacijama“ – kazala je prof. Marina Dulović predstavljajući Monografiju.

Povodom 20. obljetnice osnivanja HGD-a kao jedan od inicijatora osnivanja društva govorio je Zoran Nikolić koji je podsjetiio prisutne kako je došlo do ideje da se nakon 60 godina hrvatska populacija u Crnoj Gori ponovo organizuje 2002. kada je osnovano HGD CG.

„Neka svima nama koji večeras proslavljamo 20-ti rođendan HGD-a bude podsticaj za dijalog unutar hrvatskog korpusa, dijalog koji mora pokazati kuda želimo ići u kakvom okruženju živjeti, makar na kratko zaboraviti ono oko čega se ne slažemo, ali i koje su to ideje oko kojih se možemo okupiti i ralizirati ih ovdje u našoj Boki“ – poručio je Nikolić.

Prvi predsjednik Hrvatskog građanskog društva Tripo Schubert ujedno i autor ove vrijedne monografije podsjetio je na osobe koje su osnovali društvo, te podsjetio samo na najznačajnije aktivnosti.

Promocija Monografije 20 godina HGD CG

„Osnovali smo Hrvatski glasnik 2003. godine, jedini medij na hrvatskom jeziku u Crnoj Gori, oformili dopunsku nastavu na hrvatskom jeziku u Kotoru i Tivtu, oformili Mandolinski orkestar „Tripo Tomas, kazališnu sekciju, obnovili pučku manifestaciju Tripundansko veče, inicirali stvaranje političke stranke, na našu inicijativu Crna Gora je poklonila zgradu pomoraca u starom gradu Kotoru državi Hrvatskoj…“- podsjetio je između ostalog Tripo Schubert.

“Ovo je prilika da se podsjetimo onih koji su formirali društv, a  to su: Zoran Nikolić, Slavko Marović, Joško Katelan, Siniša Luković, Dijana Kojan, Pavle Jurina, Ljubinko Biskupović, Ljerka Dragičević, Đuro Car, Petar Janović, Davor Biskupović, Ante Prskalo, Josip Božinović, Krsto Matijević, Damir Pinjatić, Ljiljana Markić, Petar Biskupović, Nikola Čučić, Anđelko Gverović, Đuro Ivović, Ivica Božinović, Nikola Pasković, Gracijela Čulić, Vedran Milošević, Edita Starović i moja malenkost. Tada nam se po nagovoru mnogih, prihvatio funkcije predsjednika društva.  Jedan od najvažnijih zadataka bio je uspostaviti kontakte sa institucijama u Hrvatskoj, s obzirom na to da su još bile svježe uspomene na ratne dane devedesetih godina. Osmislili smo način kako početi graditi mostove povjerenja, saradnje i prijateljstva. Taj projekat smo nazvali Bokeljska priča, koju smo prvo ispričali Zagrebu u sedmodnevnom boravku, zatim Dubrovniku, pa Omišu i Rijeci”, naglasio je Schubert.

Monografija je štampana u 500 primjerka, i sadrži preko 900 fotografija koje svjedoče o brojnim aktivostima članova HGD-a Crne Gore.

Predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić, čestitajući jubilej poručio je da brojevi govore o manjini ali da snaga nije u brojevima već u istini.

„Hrvati u Kotoru nikada ne mogu biti manjina već samo jedan od temelja grada. U Kotoru ne možemo govoriti o toleraniciji već jedino i isključivo o zajedničkom životu svih građana“ – poručio je Jokić.

Promocija Monografije 20 godina HGD CG

Predsjednica HGD-a Rafaela Pina Lazarević uručila je zahvalnice pojedincima i institucijama koji su doprinijeli ostvarenju rezultata Društva u proteklom periodu.

Zahvalnice su dobili: grad Zagreb, Središnji državni ured za Hrvate izvan republike Hrvatske, Turistička zajednica grada Zagreba, Nacionalna zajednica Crnogoraca Hrvatske, Dubrovačko-neretvanska  županija, grad Dubrovnik, grad Omiš, grad Rijeka, Pomorski muzej Kotor, ŠOSMO “Vida Matjan”, Opština Kotor, hotel “Splendid”, Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore, Bokeljska mornarica Kotor, Gradska muzika Kotor, klapa “Bisernice Boke”, grupa “Tri kvarta”, klapa “Raguza”, Zoran Nikolić, Slavko Marović, Joško Katelan, Rafaela Pina Lazarević, dr Ivan Ilić, Mario Brguljan, Mirko Vičević, Tripo Shubert, Ljerka Sindik, Vladimir Jokić, Marko Franović, Branka Brezić Filipović, Maja Mozari, Krunislav Težak, Branko Uvodić i Božo Vodopija, a post humno Dario Musić, Andrija Krstović, Ljubomir Biskupović, Branko Ivardić i Poly Gjurgjević.

Interesantno je da su jubileju i promociji Monografije prisustvovali svi bivši predsjednici HGD-a Crne Gore, Tripo Schubert, dr Ivan Ilić, Mirko Vičević, Mario Brguljan.

U muzičkom dijelu programa nastupili su klapa Bisernice Boke i muzički sastav Tri kvarta.

Štampanje monografije pomogli su Fond za zaštitu i ostvarivanje manjiskih prava Crne Gore, Središni državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Opština Kotor, Marko Franović iz Sidneja, i Žarko Radulović suvlasnik hotelske grupe „Montenegro Stars“.