IN MEMORIAM Đorđe Đoko Begu 1945. – 2023.

Đorđe Begu foto Boka News

U 78. godini života napustio nas je Đorđe Begu- Đoko, dubrovački glazbenik i dugogodišnji lijeričar Folklornog ansambla „Linđo“, nekadašnji član klape Maestral, te pridruženi član klape Kaše.

Đorđe Begu rođen je 1945. godine u Kotoru gdje je završio glazbenu školu. Učio je violinu kod prof. Nikše Čučića i gitaru kod Antuna Homena u kotorskoj Muzičkoj školi. Svoju bogatu glazbenu karijeru razvijao je u Dubrovniku nastupajući širom svijeta kao stalni član, a kasnije i glazbeni rukovoditelj Folklornoga ansambla „Linđo“. Pored ove funkcije, od 1980. godine bio je i član klape Maestral, a djelovao je i kao pridruženi član klape Kaše. S posebnom ljubavi njegovao je tradiciju sviranja lijerice koju je i sam naučio izrađivati.  U izdanju dubrovačkog Ogranka Matice hrvatske, 2017. godine predstavio je i knjigu „Lijerica“ dubrovačkog kraja kao krunu cjeloživotnog proučavanja i rada na tom instrumentu.

Čitav svoj radni vijek proveo je u „Linđu“, a na svečanoj akademiji povodom proslave 50. obljetnice od osnutka „Linđa“ Đorđe Begu je primio zlatni prsten s ugraviranom lijericom u znak zahvalnosti za sve što je učinio za „Linđa“. Ostat će upamćen kao vrstan glazbenik na više glazbala, a ponajprije ćemo ga pamtiti po njegovom specifičnom načinu sviranja lijerice, glazbalu koje je obilježilo njegov život. „Linđo“ i danas u svom repertoaru ima više djela koje je dundo Đoko obradio za koreografije i potrebe ansambla. Kada su ga jednom prigodom pitali je li „Linđo“ njegov život odgovorio je: „Nije! Tu sam proveo više od pedeset godina. „Linđo“ je više od života!“

Povodom Đokove smrti članovi Folklornog ansambla „Linđo“ napisali su: „Tužnog srca javljamo da nas je napustio naš dragi Đorđe Begu. Dundo Đoko je najprije kao plesač bio član prve amaterske folklorne sekcije koja je prerasla u Folklorni ansambl „Linđo“, da bi kasnije kao glazbenik postao zaposlenik, a potom i voditelj orkestra našeg ansambla. Čitav svoj radni vijek proveo je u „Linđu“…“

Ostat će upamćen kao vrstan glazbenik na više glazbala, a ponajprije će biti upamćen po njegovom specifičnom načinu sviranja lijerice, glazbalu koje je obilježilo njegov život. „Linđo“ i danas u svom repertoaru ima nekoliko djela koje je dundo Đoko obradio za koreografije i potrebe ansambla. Adio Vam dundo Đoko i još jednom hvala na svemu što ste napravili za Linđo i hrvatski folklor“

„Zauvijek nas je napustio naš dragi prijatelj Đorđe Begu, lijeričar, pridruženi član klape „Kaše“ i dugogodišnji član klape „Maestral“. Nedostajat će nam njegova pratnja na lijerici i kontrabasu, na nastupima i druženjima. Hvala, Đoko, na svemu“ objavili su iz klape „Kaše“.

Nakon formiranja Hrvatskog građanskog društva Crne Gore 2001. godine prvi susret sa Bokeljima u Dubrovniku bio je sa Đorđom Begu, tadašnjim predsjednikom Bokeljske mornarice u Dubrovniku i voditeljem folklornog ansambla „Linđo“.

U 2007. godini HGD osniva glazbenu sekciju po ugledu na mandolinski sastav „Sanctus domnio“ iz Splita i angažira Đorđa Begua za instruktora. Kasnije taj sastav prerasta u mandolinski orkestar koji je nazvan „Tripo Tomas“ po poznatom kotorskom kompozitoru.

Đorđe Begu surađivao je i dao svoj doprinos u afirmaciji  Međunarodnog festivala klapa u Perastu.