Održana promocija drugog izdanja monografije "Tivat kroz stoljeća – mjesto kmetova i gospodara"

image-ec24b13c63fffe18edbcfae50930ac4da5c20082b63468d9a0990f779fc7f5ef-v
Radio Dux: U srijedu, 18. studeni u Multimedijalnoj dvorani Općine Tivat održana je promocija drugog izdanja monografije “Tivat kroz stoljeća – mjesto kmetova i gospodara”, autorice Anite Mažibradić. Nedavno je u Donjoj Lastvi održana promocija I. izdanja, a zainteresiranost za knjigu je bila tolika velika da tiskanje još jednog izdanja je bilo neizbježno.
Na početku večeri nazočne je pozdravila Ana Vuksanović, tajnica HNV- a, koja je izrazila zahvalnost Općini i Hrvatskom nacionalnom vijeću koji su ostvarili uspješnu suradnju.
Predsjednik Općine Tivat,  gospodin Ivan  Novosel izrazio je zadovoljstvo što je Općina sudjelovala u ovom projektu, jer predstavlja značajan doprinos kulturi i rasvjetljavanju prošlosti Tivta.
O knjizi je  prof. dr. sc. Vanda Babić, koja je sudjelovala i na promociji održanoj u Donjoj Lastvi prije dva mjeseca izrazila zadovoljstvom zbog tiskanja i II. izdanja: „Ako je neka knjiga doživjela svoje   II. izdanje u nepuna dva mjeseca   to znači stvarno puno. Sasvim je prirodno voljeti svoj kućni prag. Tako je i Tivćanka, gospođa Mažibradić, svojem gradu podarila skicu, nacrt, sliku Tivta od najranijih vremena do danas. Ovdje nas veže ljubav prema Tivtu koji je, od nekad plemićkog omiljenog ladanskog područja izrastao u modensko ljetovalište, s obrisima ljetnikovaca i kula koje danas žive kao ljetne pozornice i bivaju prepoznate kao autohtoni izraz grada. S druge strane, hrvatski autohtoni tivatski puk je na svoj način gradio Tivat utkajući u njega maslinu, lozu, šipak, rogač, običaje i priče, vjerske obrede i slavlja za Antunovo, Šimundan, Rokovdan ili krsna imena koja svaka autohtona hrvatska obitelj, ovisno o podrijetlu, slavi“.
Nakon prof. dr.sc. Vande Babić nazočnima se obratila i mr. Marija Mihaliček : „Susret sa knjigom koja se bavi zavičajnom prošlošću uvijek izaziva znatiželju, a i posebnu emociju. Tako je bilo na promociji u Donjoj Lastvi, a interes za ovom knjigom i dalje raste za ovom knjigom o čemu svjedoči i ovo novo dopunjeno izdanje. Monografsko izdanje Tivat kroz stoljeća – mjesto kmetova i gospodara“ , autorke Anite Mažibradič zadire u život dalekih stoljeća, u život ovog predjela i trajanja koje je imao svoje zakonitosti trajanja i kroz sve povijesne epohe koje su i na ovom dijelu Boke kotorske ostavili svoje tragove“. Povjesničarka Mihaliček je također istakla da ova knjiga posredno, nenametljivo i dobronamjerno ukazuje na odnos prema vlastitoj kulturno – povijesnoj baštini.
Na kraju večeri nazočne je pozdravila i sama autorica koja je rekla da  je knjigu  intimno posvetila svom ocu, a ovo izdanje u mislima posvećuje svima koji su knjigu primili toplo i  sa zanimanjem. Autorica je istakla koliko joj znači što je povijesno Tivat približila svima koji nisu dovoljno poznavali povijest Tivta, a ova im knjiga sada pruža mogućnost nekih novih saznanja i povijesnih činjenica koje moramo čuvati  od zaborava za buduće naraštaje.
Među nazočnima su bili i predsjednik HNV – a Zvonimir Deković, predsjednik OOHGI- ja Tivat Ilija Janović, predsjednik SO Tivat Krsto Bošković, mr. sc. Vladan Lalović, savjetnik u Ministarstvu  nauke Crne Gore, kao i mnogobrojni iz kulturnog,  političkog i javnog života.
U glazbenom dijelu večeri nastupila je klapa „Veterani vazda mladi“.

“Drugo izdanje posvećujem Tivćanima”- Anita Mažibradić

anita_mazibradic_0
Radio Tivat: U okviru Novembarskih dana, u Multimedijalnoj sali Opštine Tivat večeras je predstavljena publikacija „Tivat kroz stoljeća- mjesto kmetova i gospodara” autorke Anite Mažibradić, koja je nakon samo dva mjeseca od predstavljanja javnosti doživjela drugo, dopunjeno izdanje. Na zadovoljstvo brojnih Tivćana, kao i stručne i naučne javnosti.
„Tivat kroz stoljeća” inicijalno je rezultat projekta Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore. Prepoznajući značaj ovog djela, čija se kopija nije mogla nabaviti već nekoliko dana nakon septembarske promocije u Donjoj Lastvi, Opština Tivat se, kao partner HNV-a, pobrinula da zajednički potpišu njegovo novo, dopunjeno izdanje.
Otvarajući večerašnje druženje sa autorkom, te njenim gošćama, prof.dr.Vandom Babić sa Sveučilišta u Zadru i mr. Marijom Mihaliček, istoričarkom umjetnosti iz Kotora, Ana Vuksanović iz HNV-a je istakla zahvalnost zbog ostvarene saradnje, te riječ dala predsjedniku Opštine, Ivanu Novoselu. Između ostalog, Novosel sezahvalio autorki što je Tivat podarila ovim značajnim naučnim radom, koji nam nudi sponu sa prošlošću Tivta, neophodnu kako bismo pametno promišljali njegovu budućnost, te ukazuje na njegovo bogato kulturološko nasljeđe.”Tivat je bio i ostao mala sredina, ali ga u kulturološkom smislu nije lako skenirati. Tim je veći poduhvat gospođe Mažibradić, koja nas je podarila ovim vrijednim književnim i naučnim djelom”- čestitao je autorki.
„Tivat kroz stoljeća“ je plod više nego dvodecenijskog posvećenog rada Tivćanke Anite Rajčević Mažibradić, koja je, radeći na mjestu arhiviste u Istorijskom arhivu Kotor, pomno bilježila svaku crticu koja je mogla biti dovedena u vezu sa Tivtom, o čijoj prošlosti, na žalost, nema mnogo ozbiljnih i studioznih radova. Publikacija se bavi periodom od početka 14. do kraja 19.vijeka, kada su istoriju Tivta ispisivali kompleksni socio-ekonomski odnosi bokeške, mahom kotorske vlastele, koja je u plodnom Tivatskom polju imala svoje ljetnjikovce i posjede, i težaka koji su naseljavali obronke Vrmca, najstarijih Tivćana koji su proputili nastanak grada kakvog danas poznajemo.
Vještinom vrsnog lingviste, u okrilju činjenice da se i sama iz svog domena opsežno bavila prošlošću Boke i Tivta, rođena Tivćanka, prof.dr. Vanda Babić ponovila je, između ostalog, isto što je rekla i za promocije prvog izdanja knjige- da vrijednost ovog djela leži prije svega u dokumentarnoj podlozi za svaku tvrdnju koju je autorka utkala u ovaj rad. Odabrala je ponovo i da sa publikom podijeli dio iz ranije objavljenog intervjua sa autorkom, želeći da ih uvjeri je pred njima istovremeno jedan poetičan i pun pijeteta omaž vremenu i ljudima koji su proputili razvoj grada, kakvog danas poznajemo:
„Svježe je sjećanje na Tivat iz vremena kada su kuće bile izgubljene u prostoru, kada ograde oko njih i oko prostranih okućnica, pod lozom, maslinama, smokvama i murvama, nisu bile potrebne. Kada su se svi u mjestu poznavali i kada im nije bio potreban moderan put da bi o feštama stigli jedni kod drugih. Ali, i kada su o radnim danima stizali u polje da okopaju i zasiju svoje parcele plodne zemlje. Bivši kmetovi otkupili su zemlju od svojih kotorskih gospodara zarađujući na moru kruh sa devet kora, ili pak kopajući Suetski kanal. Svježe je sjećanje na vrijeme kada su Tivćani, još od davnih godina pretprošlog vijeka pa sve do skorašnjih dana, na zvuk arsenalske sirene hitali u svoje zanatske radionice Arsenala; kada su, nakon napornog posla, znali, uparađeni, sa svojom obitelji prošetati rivom i odslušati koncert lastovskih tamburica, mjesnih horova i gradske muzike, zaplesati o feštama valcer i tango; dočekivati i ispraćati bijele putničke brodove, odgledati predstavu domaćeg amaterskog pozorišta; s dubokih pijetetom ispratiti svoje sugrađane na vječni počinak na groblje Svetog Šimuna. Sa tog groblja, zakopane prošlosti Tivta, između tamnih borova i prastare crkvice Svetog Šimuna, puca pogled na čarobni Tivatski zaliv i lučicu Kaliman, odakle su Tivćani oduvijek, uz zamahe vesala, išli u ribolov pod svijeću, bacali vrše i parangale, udicom lovili rombune, orade, ukljate, sa strepnjom i željom da ih niko ne pita kuda će. Barkama plovili do školja i iz pijeska vadili školjke žbogulje; bili radosni što su nesmetano, da se nisu nasukali, prošli Tunju; čuvali u sjećanju ribarske poste i nikome ih ne odavali; i svoj kraj voljeli i sa puno uzajamnog poštovanja se ophodili.”
Takođe rođena Tivćanka, mr. Marija Mihaliček, ukazala je na činjenicu da, pored detalja poznatih iz ranije objavljivanih radova relevantnih autora, „Tivat kroz stoljeća” donosi i dosta do sada neobjavljenih detalja iz zamršene mreže odnosa nekadašnjih Tivćana i vlastelinskih i građanskih familija iz tadašnjih pomorskih centara Boke Kotorske, koje su u širem području Tivta imale svoje posjede i ljetnjikovce, te je u tom smislu autentično svjedočanstvo. Ova publikacija je, po njenoj ocjeni, sama po sebi izuzetno vrijedan dokument, ali i polazište za nove istraživače raznih opredjeljenja da daju svoj doprinos da se sačuva vrijedna materijalna i nematerijana baština ovoga kraja: „Izabrana arhivska građa donesena je sa pojašnjenjima i tumačenjima veoma složenih ekonomskih odnosa. Anita ostavlja faktografiji da govori jezikom nepobitnih istina, a u njima, tim silnim izvještajima, naći će čitalac informacije ne samo o posjednicima imanja, nego dragocjene podatke o ljetnjikovcima, kućama, crkvama, mlinovima za masline, za žito, krušnim pećima, vinogradima, maslinjacima, mreži nekadašnjih puteva, vodotocima, lokalitetima i toponimima”.
„Želim posebno apostrofirati da knjiga „Tivat kroz stoljeća” nije samo prošlost otrgnuta od zaborava, ona posredno, nenametljivo i dobronamjerno ukazuje na odnos prema vlastitoj kulturno-istorijskoj baštini, a time se Tivat, na žalost, ne može podičiti. Zarad oblikovanja novog gradskog duha i sadržaja, nije se prezalo od devastacije i potpunog uništenja ljetnjikovaca istih onih vlasnika čije su palate najljepši ukras gradskim jezgrama Kotora, Prčanja, Dobrote i Perasta”- zaključila je Mihaliček, podsjećajući da još ima vrijednih graditeljskih primjera za koje se vrijedi boriti, poput ambijentalnih cjelina Gornje Lastve i Đurđevog brda, te kompleksa Verona na Račici, Grgurevina i Dančulovina na Brdima. „O njihovoj sudbini treba pametno promišljati i sačuvati ih za nove baštinike, koji će nam, sigurna sam, na tome biti zahvalni”- zaključila je mr. Mihaliček.
Dok je prvo izdanje knjige autorka posvetila svom ocu, Božu Rajčeviću, večeras je istakla da ovo izdanje posvećuje svim dragim Tivćanima koji su njen rad tako zdušno prigrlili i uvjerili je da je sav njen trud imao velikog smisla. Govoreći o radu na publikaciji, autorka, Anita Mažibrabić, skromno se osvrnula na godine svog rada u Istorijskom arhivu i ljubav koju je razvila prema istraživačkom radu, posebno kada ga je mogla uklopiti u intimnu potrebu da doprinese rasvjetljavanju i očuvanju od zaborava prošlosti Tivta, koju je oblikovala i njena težačka porodica, jedna od najstarijih koje su naseljavale nukleus Tivta- područje Crnog Plata.
Uz saglasnost izdavača prvog izdanja, te autorkinu, Radio Tivat u redovnom terminu, radnim danima od 9:40h, emituje u segmentima sadržaj publikacije “Tivat kroz stoljeća- mjesto kmetova i gospodara“. Istovremeno, knjigu u segmentima objavljujemo i na web siteu u posebnoj, istoimenoj rubrici. Rješenje, ako ne uspijete doći do svog primjerka, koji, kako je rekla dr. Vanda Babić, treba da posjeduje svaka tivatska kuća.