„Od 2001. godine, kada je Hrvatsko građansko društvo Crne Gore osnovano – do danas, napravljen je značaj progres na ovom polju pa su i kulturne ali i sve druge veze između Crne Gore i Hrvatske u ovom trenutku jako dobre” – kazao je za Radio Kotor predsjednik HGD Crne Gore Kotor Marijo Brguljan.
Prisjećajući se početaka rada Društva, on ističe da je bilo jako teško promijeniti tada veoma loše relacije između dvije države. „Ipak, inicijativa određenog broja ljudi i odavde ali i iz Dubrovnika odnosno njihova svijest je nalagala da se mora ići ka procesu poboljšanja odnosa, koji su bili narušeni i bukvalno iskidani. Bilo je to vrijeme nepovjerenja, nevjerice i mislim da je za ovih šesnaest, sedamnaest godina napravljen značajan progres te da su danas odnosi dvije države jako dobri. Crna Gora prati taj slijed stvari koje je Hrvatska prošla od evroatlantskih integracija do evropske perspektive i ulaska u EU i mislim da je to dobar izbor Crne Gore. Ono što su moja saznanja jeste da Hrvatska dobrano pomaže Crnoj Gori ka tom putu. Smatram da smo i mi kao Društvo u određenim segmentim, a kao autohtoni Hrvati na ovom području, dali veliki doprinos poboljšanju odnosa dvije zemlje” – navodi Brguljan.
Najznačajniji projekti na kojima se temelje aktivnosti Društva su izdavanje časopisa „Hrvatski gasnik”koji je nedavno doživio 155. izdanje i rad Mandolinskog orkestra „Tripo Tomas” u kojem je trenutno tridesetoro djece.
„Bavimo se i izdavaštvom, kada za to imamo uslova, a za ovo vrijeme smo objavili dvadesetak radova” – kaže Brguljan.
Tripundanski bal organizuje se već tradicionalno svake godine, a ove je u hotelu „Splendid” u Bečićima bilo 325 učesnika. „ To je lijepa tradicija kojoj se jako radujemo” – ističe Brguljan.
Društvo je od nedavno u novim prostorijama, na Pjaci od muzeja, u Starom gradu, a kako ističe, posebnu zahvalnost što ovaj prostor koriste bez nadoknade duguje lokalnoj upravi na čelu sa gradonačelnikom Vladimirom Jokićem. „ Godinama smo bili nezadovoljni prostorom u kojem smo boravili na Zimskom bazenu. Bio je prilično neuslovan, a za isti smo plaćali mjesečnu zakupninu od 250 eura. Zato sam zaista bio pozitivno iznenađen pozivom gradonačelnika Jokića koji nam je predložio prostor u Starom gradu, a skupštinskom odlukom nam je namijenjen na korišćenje bez nadoknade na period od dvije godine. To je velika stvar za nas i dužan sam to uvijek posebno istaknem” – kaže Brguljan.
On navodi i se Hrvatsko građansko društvo prošle godine prijavilo na Konkurs za raspodjelu sredstava budžeta namijenjenih finansiranju NVO u opštini Kotor, ali i da njihov predlog nije prihvaćen. „Opština je namijenila poprilična sredstva za rad nevladinim organizacijama, a moram priznati da mi nisu jasni razlozi zbog kojih nam nisu namijenili makar finansiranje dijela projekta. Ipak, uz razumijevanje resornog Sekretarijata i predsjednika Opštine – dobili smo jednokratnu pomoć u decembru i to za finansiranje jednog broja Hrvatskog glasnika, tako da su na taj način dijelom nadomještena sredstva za koja smo očekivali da ćemo ih dobiti eventualnim „prolaskom projekta”. U posljednje dvije godine, kada je u pitanju Fond za nacionalne manjine i Veleposlanstvo Republike Hrvatske za projekte za Hrvate van Hrvatske, nismo uspjeli dobiti dovoljno novca i onda smo se morali snalaziti na druge načine” – kazao je Brguljan.
Hrvatsko Građansko Društvo se finansira preko projekata, iz Fonda za nacionalne manjine Republike Crne Gore, od strane Veleposlanstva Republike Hrvatske za projekte za Hrvate van Hrvatske.
Finanisjku pomoć, navode, imaju od Dubrovačko neretvanske županije, grada Dubrovnika i grada Zagreba.
Društvo trenutno ima oko 700 članova, a od osnivanja do danas „kroz Društvo je prošlo” 1450 članova.
Radno vrijeme kancelarije Hrvatskog građanskog društva u Starom gradu je radnim danima od 8 do 14 sati.
Predsjednik HGD Crne Gore Kotor Marijo Brguljan biće gost naše emisije „Multikultura” Radio Kotora u subotu 28. travnja od 20 sati i 30 minuta. Emisiju je uredila Jelena Kljajević.