Svjetski dan knjige – Hrvatski glasnik doniran bibliotekama

pozivnica gal sol autorsko vece

Redakcija časopisa Hrvatski glasnik se uključila u obilježavanje Svjetskog dana knjige donacijom svih brojeva Glasnika u pisanoj i elektronskoj verziji  bibliotekama od Ulcinja do Herceg Novog i to:

1.Gradska biblioteka i čitaonica Kotor

  1. Pomorska biblioteka Kotor
  2. Biblioteka Pomorskog Muzeja Kotor
  3. Narodna biblioteka Budva
  4. Narodna biblioteka i čitaonica Tivat
  5. Narodna biblioteka ,,Mirko Srzentić” Ulcinj
  6. Gradska biblioteka i čitaonica Herceg Novi
  7. Narodna biblioteka ,,Ivo Vučković” Bar
  8. Biblioteka OJU Muzeji-Kotor
  9. Državni arhiv Crne Gore-istorijski arhiv Kotor

OJU ,,Muzeji” Kotor i Hrvatsko građansko društvo Crne Gore – Kotor, povodom Međunarodnog dana knjige, organizuju u utorak, 23. aprila 2019. godine “Autorsko veče Dragane Kršenković Brković”. Veče će biti održano u Galeriji solidarnosti, u Palati Pima, sa početkom u 19 časova. Razgovor sa književnicom o njenom romansijerskom radu vodiće književni kritičar Vlatko Simunović, dok će ispred ustanove goste pozdraviti Marina Dulović, profesorica.

“Dragana Kršenković Brković pripada onom krugu savremenih crnogorskih pisaca – spisateljica koji nijesu u dnevnoj i markentiškoj žiži tekućeg književnog života, ali čije književno djelo pripada onom što je danas najbolje u crnogorskoj literaturi“, zapisao je književnik i književni kritičar Borislav Jovanović. „Sve što je ova autorica napisala ima domet književne dostojnosti, tematske koherentnosti i recentne iskazanosti, odnosno, forme znakovite savremenim i idućim literarnim tokovima.“

„Djela Dragane Kršenković Brković su vitalna, puna nadstvarne slikovitosti“, istakao je u jednom svom tekstu književni kritičar Vlatko Simunović. „Imamo pred sobom knjige spisateljice koju karakteriše estetska upornost u traženju savršene uzvišenosti ljepote življenja, stvarnih i mogućih ljudskih ljepota.“

Catherine Taylor-Skarica, profesorica sa Kalifornijskog univerziteta Berkli, u obrazloženju zašto je odlučila da uvrsti pripovijetku Vatra u Aleksandriji u silabus Katedre za slovenske jezike i književnost (2007), naglasila je: “Mene privlaci ova priča za rad sa studentima zbog pogleda na Sredozemlje kao nadpolitičku kulturnu cijelinu i zbog univerzalne vaznosti sačuvanja ljudskih saznanja kroz vjekove.“

Dragana Kršenković Brkovićautorka je romana Atelanska igra i Izgubljeni pečat, zbirki pripovijedaka Vatra u Aleksandriji i Gospodarska palata, zbirke jednočinki Iza nevidljivog zida, monografije Poetika prolaznosti: Organizacija vremena u „Ranim jadima“ Danila Kiša, kao i knjiga za djecu – Tajna plavog kristala, Duh Manitog jezera, Muzičar s cilindrom i cvijetom na reveru, Modra planina i Tajna jedne Tajne.

Diplomirala je na Fakultetu dramskih umjetnosti, katedra za dramaturgiju, Univerziteta umjetnosti u Beogradu, i na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. Magistrirala je na Filozofskom fakultetu, Nauka o književnosti, Univerziteta Crne Gore. Bila je gostujuća književnica i stipendistkinja Hubert H. Humphrey Programa, OeAD, The Austrian Federal Chancellery&KulturKontak Austria, Nemzeti Kulturalis Alap (The National Cultural Fund of Hungary), Apexart-a, Art Omi, The Whiting Foundation i UNESCO-a u Njujorku, državi Njujork, Washington DC, Kaliforniji, Beču, Gracu, Pečuju, Bolonji, Bratislavi i na Rodosu.

Međunarodni dan knjige (International Day of the Book) UNESCO je ustanovio 1995. godine kako bi se promovisalo čitanje, objavljivanje knjiga i zaštita autorskih prava. Veza između ovog datuma i knjiga datira iz 1923. godine kada su španski knjižari odlučili da odaju počast Servantesu, koji je umro na taj dan. Ujedno, 23. april se smatra datumom smrti Vilijama Šekspira.