Neraspadnuto tijelo Svetog Leopolda stiže u rodni Herceg-Novi

 

Herceg Novi će spremno dočekati dolazak tijela Svetog Leopolda u rodni grad, što je bila i jedna od njegovih poslednjih želja, a  aktivnosti na pripremi tog događaja teku planiranom dinamikom, potvrđeno je na press konferenciji koji su organizirali predsjednik SO Herceg Novi, dr Miloš Bigović i don Robert Tonsati kancelar Kotorske biskupije.

Predsjednik Skupštine Opčne Herceg-Novi, Miloš Bigović kazao je da lokalna uprava radi na tome da spremno dočeka velikog sveca i da će grad organizirano, spremno i na visokom nivou odgovoriti svim zahtjevima.

Zbog nedoumica koje su pojavile oko rodne kuće sveca, ni ove godine neće biti postavljena spomen ploča, ali su iz općine Herceg Novi pokrenuli proceduru da Park nezavisnosti bude nazvan imenom Svetog Leopolda, kazao je Bigović.

„Na tu temu smo organizovali mnogo sastanaka i sa predstavncima Biskupije i Ministarstva, saslušali puno mišljenja. Postoji dilema oko tačne lokacije rodne kuće Svetog Leopolda, ali zasigurno mogu da kažem da Opština snažno podržava ideju postavljanja spomen ploče. Sačekaćemo da se ta dilema riješi i na bazi dodatnih informacija donijećemo odluku“ – kazao je Bigović.

O samoj organizaciji dočeka tijela Svetog Leopolda Bogdana Mandića govorio je kancelar kotorske biskupoije don Robert Tonsati.

„Tijelo Svetog Leopolda će u pratnji koju čine kapucini iz Padove, volonteri Croce Verde – italijanske humanitarne organizacije, koja je pratila tijelo u Hrvatskoj prošle godine, zatim pratnji predstvnika država kroz koje će tijelo proći, a to su Italija, Slovenija, BiH, Hrvatska i Crna Gora, dolazi u Herceg Novi 15. rujna u 13 sat“  kazao je don Robert Tonsati.

Doček će biti upriličen u parku Boke, gdje će odmah nakon dolaska tijela biti upriličena i kratka liturgija dočeka. Najavljeno je prisusvo i Bokeljske mornarice. Tijelo će slobodnom pristupu hodočasnicima biti izloženo nakon liturgije dočeka. Hodočasnici će do 18 sati imati prilike da priđu tijelu i pomole se.

Od 18 sati na programu su svečana pjevanja pred svečevim relikvijama, koju će predvoditi časne sestre Franjevke, crnogorske provincije. U 19,30 biće organizirano bdijenje, koje je koncipirano tako da će vjernici slušati misli i tekstove koje je Sveti Leopold ostavio u svojim zapisima.

Don Robert Tonsati je istakao da je bdijenje zamišljeno kao jedan medititivan događaj, nikako pompezan, već vrlo intiman. U ponoć će tijelo biti preseljeno u crkvu Svetog Antuna, gdje će vjernici takođe moći posjetiti relikviju. Crkva će biti otvorena dokle bude potrebno.

„Centralni događaj na regionalnom nivou, možemo reći, je 16. rujna,  svetu misu u 10 sati će predovditi splitsko-makarski nadbiskup, mons. dr Marin Barišić, koji je i naš mitropolit. Poslije svečane mise, u 16 sati biće misa ispraćaja. Tu misu ispraćaja predvodi kotorski biskup mons. Ilija Janjić” – kazao je don Robert.

Nakon mise ispraćaja biće upriličena procesija, koja će proći od parka Boke do župne crkve, na kojoj će učestvovati hodočasnici i tako, na dostojanstven način ispratiti relikviju tijela Svetog Leopolda.

svetileopold1

Želja  Leopolda Bogdana Mandića bila je da se njegove “siromašne kosti” vrate u rodni Herceg Novi.

Tijelo Svetog Leopola prvi put će biti izloženo u Herceg Novom, gradu u kojem je ovaj svetac rođen. On je živio u Padovi u Italiji, gdje je bio jako poštovan i uvažavan. Kada su ga pokušali premjestiti uslijedilo je protestno pismo koje su građani Padove uputili Vatikanu, što dovoljno govori koliko je bio voljen i poštovan.

„Želja  Leopolda Bogdana Mandića bila je da se njegove “siromašne kosti” vrate u rodni Herceg Novi. On je, međutim, umro 1942. godine u Padovi, a u tom momentu tako nešto nije bilo izvodljivo iz više razloga, bilo je ratno vrijeme…
Međutim, na dan njegove smrti, Padovom se pronio glas da je umro svetac, te je veliki broj ljudi krenuo na sprovod. Taj broj govori o tome koliko je on uživao ugled.

Narod ga je, možemo reći, sam od sebe kanonizirao. Iako postoji crkvena procedura da se neko proglasi svecem, ali za narod tu nije bilo sumnje, jer oni su smatrali da je umro svetac. To je bio veliki sprovod. Kapucini čak nisu mogli koristiti svoju crkvu, koja je bila premala za toliko mnoštvo“ kazao je don Robert Tonsati.

Neraspadnuti svetac Leopold Bogdan Mandić

Leopold je nakon smrti sahranjen na gradskom groblju u Padovi, a kada je pokrenut proces proglašenja svetim, tijelo je ekshumirano i premješteno u samostansku grobnicu, gdje je kasnije nastalo i svetilište. Kada su tijelo ekshumirali da bi ga premjestili, utvrđeno je da se nije raspalo.

„Kada je Papa Franjo prošle godine proglasio Jubilejsku godinu za cijelu katoličnu crkvu onda je, potpuno neočekivano, za zaštitinike Godine jubileja izabrao Sv. Leopolda i oca Pia. Papa se nije zadržao na tome, već je zatražio od Kapucina, kako bi lik i djelo Svetog Leopolda vjernicima bilo što bliže, da se njegovo tijelo izloži u bazilici Svetog Petra, kazao je don Robert Tonsati.

Tada je tim doktora uradio je detaljne analize tijela i utvrdio, nakon 40 dana, da su čak i unutrašnji organi sačuvani, što je bilo takođe neočekivano. Današnji rezultati analize pokazali su da je sačuvan dio srca, dio mozga, slušni i govorni aparat.

Kapucini su tijelo položili u sarkofag od kristalnog stakla na kojem piše “Sv. Leopold iz Herceg Novog” i prenijeli ga u Vatikan, gdje ga je posjetilo mnoštvo vjernika. Kada je bio izložen u Hrvatskoj procjenjuje se da ga je posjetilo blizu 250 tisuća hodočasnika.

Mi iz Kotorske Biskupije kada smo čuli da je Papa odlučio da se sarkofag otvori, počeli smo  radili na tome da Sveti Lepopold Mandić dođe u rodni grad. Na tome smo radili skoro godinu dana“ – zaključio je don Robert Tonasti.